Jak żucie gumy wpływa na dietę?


Czy dozwolone jest żucie gumy w ciągu dnia? Czy to prawda, że guma do żucia wspomaga odchudzanie? Pisze Paweł Cattaneo

Te i wiele innych pytań, dostaję niemalże każdego dnia, od osób pragnących zmienić swoją sylwetkę, bądź od podopiecznych, którzy dokładają wszelkich starań, aby ich ciężka praca przyniosła jak najszybciej efekty. Dziś wnikliwie postaram Wam się odpowiedzieć na często zadawane przez Was pytania. Zatem moi kochani, zacznijmy kolejną serię „szybko, zwięźle i na temat”.

Jak Wisła szeroka. Jak Wisła głęboka…

Tak. Opinii na temat temat gumy znajdziemy w sieci wiele. Jedna z nich, prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna, powiada, że żucie gumy pomaga spalić kalorie… Inna, że żucie gumy jest zdrowe… Jak jest na prawdę?

Prawdą jest, że do opakowania gum do żucia, każdy producent powinien dodać instrukcję umiejętnego obsługiwania się produktem. Gumy do żucia, nawet te bezcukrowe, same w sobie są słodkie, o czym na pewno nie jeden z nas już się przekonał. Bogata zawartość słodzików, jak na przykłd, sukraloza, bądź każdemu dobrze znany aspartam, sprawia, że żując oszukujemy nasz organizm. Dostaje on mylną wiadomość, o dostarczeniu przez nas czegoś słodkiego. W ten sposób możemy zaszczepić w sobie dobry nawyk sięgania po gumę do żucia tuż po posiłku. Prócz zmniejszenia apetytu na słodkości, pomoże nam również zachować higienę jamy ustnej. Guma usuwa resztki pokarmów, zmniejszając ryzyko często występującej próchnicy i uchroni nas przed bakteriami mogącymi powodować stan zapalny dziąseł. A wszystko to (wiecie kto tak śpiewał), dzięki zwiększonej produkcji śliny. Inną często występującą wersją zdarzeń, jest sięganie po gumę tuż przed posiłkiem, dzięki czemu w połowie zaspokajamy apetyt. Jest to jednak mniej zdrowa wersja, której z czystym sumieniem nie polecam, ponieważ nic nie zastąpi nam zdrowego, pełnowartościowego posiłku. Zamiast tego schowaj gumę do kieszeni i wyciągnij na imprezie – zahamujesz ochotę na słodkie i słone przekąski 🙂 Guma idealnie sprawdza się też podczas „grubszego” spotkania, kiedy na stole kuszą nas chipsy, paluszki i inne niezdrowe przysmaki. Sprawdzone – Polecam!

W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze, to jest niedobrze…

Paracelsus mawiał, że „nie substancja jest trucizną, a dawka”, być może myślał właśnie o gumie do żucia… 🙂 Warto tutaj nadmienić, że wszystkie wytworzone słodziki są sztucznymi, chemicznymi produktami jak choćby wcześniej wymieniony aspartam. To jedna z chyba najbardziej przebadanych substancji i wciąż bez prawomocnego wyroku. Wszystkie te słodziki mogą powodować problemy ze zdrowiem, jak na przykład wzdęcia. Osoby mające problemy z jelitami i pracą przewodu pokarmowego, powinny bardzo ostrożnie podejść do tematu. Warto również zaznaczyć, że gumy do żucia są bogatym źródłem fenyloalaniny, co z kolei wiąże się z częstymi wizytami w toalecie, a w konsekwencji na ostracyzmie kolegów z podwórka.

Na koniec muszę konieczne wspomnieć o ślinie, która tak ważną rolę odgrywa w procesie żucia gumy. Z jednej strony wiemy, że chroni nas przed różnymi bakteriami, pomaga wydobyć resztki jedzenia i zwiększa nasze szanse na pocałunek podczas randki, ale z drugiej ta sama ślina może pobudzać apetyt poprzez zwiększone wytwarzanie soków trawiennych.

Konkludując

Guma bez cukru nie ma żadnego wpływu na odchudzanie (chyba, że przegniemy z fenyloalaniną). Może pomóc oszukać pragnienie słodkości. Nie wpływa negatywnie na przebieg diety. Chroni jamę ustną przed bakteriami.


Paweł Cattaneo

Partner bloga Nauka Fitness Zdrowie
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak