Wysiłek fizyczny sposobem na walkę z rakiem? Najnowsze badania!


Badania australijskich naukowców dały potwierdzenie hipotezie, że intensywny wysiłek fizyczny jest w stanie bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. Wykazali Oni, że wzrost raka okrężnicy może zostać zmniejszony przez ćwiczenia!

Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland, przez wiele tygodni badali osoby chore na raka jelita grubego. Jak czytamy w artykule opublikowanym przez Journal of Physiology w styczniu tego roku, okazało się, że ćwiczenia mogą odgrywać rolę w zmniejszaniu wzrostu komórek nowotworowych. Badanie wykazało, że po krótkiej sesji treningu interwałowego o wysokiej intensywności, czyli z angielskiego HIIT, wzrost komórek raka okrężnicy został zmniejszony.Przypomnę, że HIIT polega na przeplataniu krótkich intensywnych ćwiczeń anaerobowych, ćwiczeniami umiarkowanymi. Taki trening bazuje na dowolnym rodzaju ćwiczeń wytrzymałościowych lub siłowych. Może to być bieganie, pompki, przysiady czy rower. Cały trening, na zmianę z ćwiczeniami intensywnymi i umiarkowanymi, nie trwa dłużej niż 30 minut.

Wyniki australijskich badań wzmacniają więc znaczenie regularnych ćwiczeń i prowadzenia aktywnego fizycznie stylu życia.

“Pokazaliśmy, że ćwiczenia mogą odgrywać rolę w hamowaniu wzrostu komórek raka okrężnicy. Po treningu typu HIIT natychmiast nastąpił specyficzny wzrost stanu zapalnego, który, jak się wydaje, ma udział w zmniejszaniu liczby komórek rakowych. Chcielibyśmy teraz przyjrzeć się, jak zachodzą te zmiany i zrozumieć mechanizmy, dzięki którym biomarkery we krwi mogą wpływać na wzrost komórek” – powiedział dla magazynu Technology Networks James Devin, lider grupy badawczej.

Trzeba jednak wspomnieć, że metoda stosowana do modelowania komórek raka jelita grubego w laboratorium bardzo różni się od tego, w jaki sposób rosną one w organizmie człowieka. Tym samym, jak podkreślają naukowcy, wymaga to dalszych badań, aby przełożyć te wyniki na wzrost komórek rakowych u chorych. Ale opisany specyficzny wzrost stanu zapalnego, czyli naszego wewnętrznego sposobu obrony, wywoływanego przez układ odpornościowy, to ważny sygnał. Skoro spwodował go intensywny wysiłek, to jest to kluczowa informacja zarówno dla chorych jak i zdrowych ludzi.


Źródło:
James L. Devin, et al. Ostre ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności zmniejszają wzrost komórek raka okrężnicy. The Journal of Physiology (2019) https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/JP277648
Paweł Marciniak

Autor bloga Nauka Fitness Zdrowie
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak