Wypalenie zawodowe uznane za chorobę!


Światowa Organizacja Zdrowia wpisała wypalenie zawodowe na listę chorób. Co to oznacza dla Ciebie?Od dawna wiadomo, że ciągły stres w pracy i inne niekorzystne w niej warunki powodują zjawisko zwane wypaleniem. Zazwyczaj pomagali wtedy psycholodzy sugerując zmianę pracy. Teraz może być inaczej, bo Światowa Organizacja Zdrowia wpisała wypalenie zawodowe na listę chorób związanych zatrudnieniem lub bezrobociem. To teraz element Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, który pojawił się w sekcji ICD-11.

Wypalenie zawodowe ma trzy podstawowe symptomy:

  1. Poczucie braku energii i wyczerpania
  2. Zwiększony dystans mentalny od pracy lub uczucia negatywne, w tym cyniczne względem pracy
  3. Spadek potencjału wydajności

Zanim jednak lekarz zdiagnozuje u nas wypalenie, musi odrzucić jeszcze zaburzenia przystosowawcze oraz lęki i zaburzenia nastroju.

Pierwszy naukowy artykuł o wypaleniu zawodowym został opublikowany przez psychologa Herberta Freudenbergera w 1974 roku. Od tego czasu ten stan umysłu człowieka badany był na setki sposobów. W 2017 roku przejrzano je wszystkie, stąd Światowa Organizacja Zdrowia wpisała wypalenie na listę chorób.


Link do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób
Paweł Marciniak

Autor bloga Nauka Fitness Zdrowie
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak