Wkrótce to nie Japończycy będą najdłużej żyjącymi ludźmi


Za kilkanaście lat Hiszpania prześcignie Japonię w najdłuższej średniej długości życia mieszkańców. Gdzie w tym rankingu będzie wtedy Polska?

Raport Uniwersytetu Waszyngtońskiego opisuje prognozy średniej długości życia na rok 2040. Na podstawie danych o chorobach i systemach opieki zdrowotnej w 195 krajach i obszarach świata, jego twórcy przygotowali ranking. Za 22 lata Hiszpanie będą żyć średnio 85,8 lat, a Japończycy 85,7. Dalej w rankingu długością życia będą się cieszyć mieszkańcy Singapuru (85,4) i Szwajcarii (85,2).

Obecnie Japończycy żyją średnio 83,7 lat, a Hiszpanie 82,9. W 2040 sytuacja zmieni się oczywiście w wielu innych krajach. Pierwszą piątkę zamknie Portugalia, z długością życia mieszkańców na poziomie 84,5 lat. Najgorzej wypada afrykańskie Lesotho, gdzie średnia długość życia w 2040 ma wynosić zaledwie 57,3 lat, a więc prawie 30 lat różnicy względem najlepszych!

Gdzie w tym rankingu jest Polska?

Obecnie nasz kraj zajmuje 48 miejsce w zestawieniu długości życia. Przeciętny Polak dożywa 77,9 lat. W 2040 będzie lepiej. Według obliczeń Polska wskoczy na 34 miejsce, ze średnią długością życia na poziomie 82,6 lat! Prześcigniemy między innymi USA, które spadną w rankingu z 43 na 64 miejsce!

Dlaczego?

Według analizujących dane największy wpływ na średnią długość życia mają takie choroby jak cukrzyca, AIDS oraz nowotwory. Dużo zależy też od tego ile osób pali papierosy w danym kraju, a ile nadużywa alkoholu. Innymi czynnikami, które powodują przedwczesną śmierć są nadciśnienie i otyłość. Wzrost w długości życia Hiszpanów może być spowodowany między innymi ich dobrą, publiczną służbą zdrowia. Tak jak w Polsce, jest ona finansowana z podatków przez Państwo, ale w przeciwieństwie do naszego systemu, ten hiszpański oceniany jest wysoko przez Światową Organizację Zdrowia. Uznawany jest nawet za jeden z siedmiu najlepszych na świecie publicznych systemów ochrony zdrowia!


Paweł Marciniak

Autor bloga Nauka Fitness Zdrowie