Czy warto zacząć zmieniać siebie od Nowego Roku?


Świąteczne szaleństwo już za nami. Niektórzy z nas nie mogą zapiąć się w spodnie, które dobre były  jeszcze przed Świętami  albo wejść w ulubioną sukienkę, która miała być akurat na sylwestrową imprezę! To u wielu ludzi budzi refleksje.


Po obżarstwie, jak to zawsze, przychodzi czas na obietnice i słowa, których 70% z nas nie dotrzyma. Wiecie o czym mówię? :

“Nowy rok – nowa ja”

Przyznajcie się bez bicia, od jak dawna już to słyszycie wśród swoich znajomych? Koniec listopada, początek grudnia? Ilu z Was już zaczynało od Nowego Roku ? Czy zapewnienia znajomych, o tym że wraz z początkiem roku ich życie odmieni się o 180 stopni robi na Was jakiekolwiek wrażenie? Na mnie żadne. Bo tak jak co roku w telewizji leci „Kevin sam w domu”, tak co roku wysłuchuję o planach mających zmienić dotychczasowe życie moich kolegów/koleżanek.

  • Co takiego jest magicznego w pierwszym dniu nowego roku?
  • Czy przynosi on szczęście?
  • Albo zawiera jeszcze większą motywację niż jakikolwiek inny dzień w roku?
  • I przede wszystkim…

CZY WARTO ZACZYNAĆ OD NOWEGO ROKU?

Zaraz odpowiemy sobie na to pytanie. Łatwe tylko z pozoru!

Jedni z nas chcą zgubić troszkę tłuszczu, inni zbudować potężną sylwetkę, jeszcze inni rzucić palenie, kupić nowe auto i tak można wymieniać bez końca. Dlaczego najwięcej osób robi to w Nowy Rok?  Postanowienia noworoczne , które sobie zakładamy, ściśle związane są z przełomem. Coś się kończy, coś zaczyna. Większość z nas ma marzenia, większość z nas zmieniłaby coś w swoim życiu. To dlatego, że każdy człowiek nosi w sobie potrzebę rozwoju. Można więc powiedzieć, że nie tyle co lubimy zmiany, ale ich potrzebujemy do dalszej samorealizacji życiowej. Podejmując krok w przód momentalnie zwiększamy kontrolę nad własnym życiem, co budzi w nas dodatkowe dawki endorfin. Bezapelacyjnie każde postanowienie czy to noworoczne czy spontaniczne w środku lata, odradza w nas chęć do życia. Jednak musimy liczyć się z tym, że podejmujemy pewne ryzyko.
LICZ SIĘ Z TYM, ŻE CI SIĘ NIE UDA

Niepowodzenia są wpisane w naszą naturę. Każdy z nas popełnia błędy i nie jest to powód do wstydu. Mawiają, że mistrza poznasz, nie po tym ile walk wygrał, a po tym ile razy upadł i wstał silniejszy. Z każdego potknięcia wyciągnij wnioski, potraktuj to jako swego rodzaju test od losu. Czy jesteś w stanie wejść na wyższy level w swojej drodze na szczyt i gdy upadniesz, wstać i spróbować jeszcze raz? W końcu to co sprawiało Ci problem za 1, 2, 8, 32 razem za 33 będzie o wiele prostsze.

NOWY ROK MA MAGIĘ

Nie widzisz jej, nie? Ale ją czujesz, może nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Odpowiedz sobie szczerze – jaka jest różnica pomiędzy założeniem sobie nowego celu 3 kwietnia , a 1 stycznia? Niby żadna, a jednak ogromna. Tak jak wspomniałem na początku nowy rok coś działa na naszą psychikę, nasz umysł wie, że coś się kończy a coś zaczyna. Tym samym dostajemy sygnał, że mamy czystą kartę do wykorzystania. Wszystko co było, minęło. Zamykamy drzwi i otwieramy nowe. Idziemy ku nieznanemu.  Ten rok może być właśnie Twój.

NOWY CEL NOWY SUKCES

Wyznaczenie sobie kolejnego celu jest dobre dla naszej psychiki. Stymuluje ją a jednocześnie popycha nas na drogę do sukcesu. Ale czy warto afiszować się swoimi nowymi celami? Wracając do początku – Nowa Ja, Ty, My, Wy, Oni i inne teksty, od których gałki oczne przekręcają nam się na drugą stronę, znikąd się nie wzięły.  Osobiście nie chwaliłbym się zamierzonymi celami, aby w razie przesunięcia terminu osiągnięcia celu, uniknąć złośliwych spojrzeń i komentarzy niedowiarków, co tylko niektórych z nas może bardziej zniechęcić do dalszej pracy nad samorealizacją. Uwaga nie używam tutaj słowa „porażka”! Ponieważ nie powinno ono występować w Waszym słowniku.

MOJA RADA?

Każdy dzień jest dobry na radykalne zmiany w życiu. Wierz we własne siły, spełniaj marzenia, ale swoje dążenia dobierz do swoich możliwości. Postaw sobie cel najwyższy i wspinaj się do niego poprzez mniejsze cele, które będą etapami. Otaczaj się ludźmi, którzy dobrze Ci życzą i jeśli Nowy Rok ma być dla Ciebie tym właśnie momentem, to go chwytaj i leć po swoje.

Szczęśliwego Nowego Roku i spełnienia wszystkich marzeń!

Paweł Cattaneo


Paweł Cattaneo

Partner bloga Nauka Fitness Zdrowie


One comment

  • Iza

    28 grudnia 2017 at 14:07

    Rewelacja 🙂

Comments are closed.O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak