Jaki procent Polaków jest aktywnych fizycznie? Zobaczcie raport!


Kto ćwiczy najczęściej i w której części kraju mieszka? Ile razy ćwiczy i ile wydaje na siłownię? To pytania, na które mamy odpowiedź dzięki raportowi MultiSport Index 2018, który przygotował Benefit Systems, wydawca kart MultiSport, i pracownia badawcza Kantar TNS.

62% Polaków jest aktywnych fizycznie

Badanie przeprowadzono w styczniu tego roku na losowej grupie ponad 1800 Polaków powyżej 15 roku życia. Wynika z niego, że już trzech na pięciu Polaków uważa się za aktywnych fizycznie. Deklarują oni, że minimum raz w miesiącu spędzają aktywnie czas. Spacerują, jeżdżą na rowerze, biegają lub ćwiczą na siłowni czy w klubie fitness. W ubiegłym roku deklaracje o aktywności fizycznej były na tym samym poziomie.

To ani dobry, ani zły wynik. Utrzymujący się na jednakowym poziomie odsetek osób deklarujących podejmowanie aktywności fizycznej nie martwi, ale też nie cieszy. Stały poziom wskaźnika dowodzi, że w ciągu ostatniej dekady tryb życia Polaków zmienił się na lepsze, a zmiany te okazują się trwałe. Pozwala to z optymizmem patrzeć w przyszłość, bo dowodzi, że model naszego życia ewoluuje w dobrą stronę, a nowe zwyczaje powoli stają się powszechne. Z drugiej strony nadal niemal co trzeci Polak nie jest aktywny fizycznie, a w związku z tym trzeba intensyfikować wszelkie formy edukacji, zwłaszcza dzieci i młodzieży” – komentuje w raporcie dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej przy Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Kto ćwiczy więcej!

Raport MultiSport Index 2018 pokazuje grupy osób, wśród których więcej jest osób aktywnych fizycznie, niż wynika to z polskiej średniej na poziomie 62%. I tak aż 81% osób bez dochodu, czyli studentów i uczniów, deklaruje aktywność fizyczną. Wśród osób zarabiających powyżej trzech tysięcy miesięcznie współczynnik aktywności fizycznej wynosi 71%. Podobny trend zaobserwować można wśród pracowników umysłowych (71%). Nieznacznie więcej amatorów aktywności znajdziemy wśród mieszkańców największych miast w kraju (73%). Ponadto o regularny wysiłek dba zdecydowana większość osób legitymujących się wykształceniem wyższym (76%), które są bardziej świadome dobroczynnego wpływu aktywnego wypoczynku na swoje zdrowie.

Okazuje się też, że miejsce zamieszkania wpływa na poziom naszej aktywności. W badaniu MultiSport Index 2018 aktywny tryb życia najczęściej deklarowali mieszkańcy miast. Co ciekawe wskaźnik aktywności fizycznej jest wyższy w mniejszych miejscowościach (100–200-tysięcznych typu Kielce, Rzeszów, Olsztyn) niż w tych 200–500-tysięcznych (typu Gdańsk, Szczecin, Lublin). A w podziale na województwa wygląda to tak:

48% Polaków przynajmniej raz w tygodniu uprawia sport

A do tego ćwiczymy coraz mocniej. Wśród aktywnych fizycznie Polaków uwagę w raporcie przykuwa grupa osób aktywnych sportowo, czyli takich które minimum raz w tygodniu uprawiają sport w czasie wolnym. Te osoby ćwiczą nieco intensywniej niż przed rokiem, ponieważ już co trzeci Polak (30%) uprawia sport minimum trzy razy w tygodniu.

Ile nas to kosztuje?

Dwie trzecie osób korzystających z obiektów sportowych za nie płaci, z czego ponad połowa (59%) decyduje się na abonamenty lub karnety. Niemal co piąta osoba (16%) korzystająca z siłowni, basenu czy klubu fitness korzysta z kart typu MultiSport. Jakie koszty ponoszą osoby korzystające z usług branży sportowej?


Blog NFZ
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak