Pierwszy raz na siłowni – radzi Piotr Monforow Ogrodniczak


Piotr współpracuje na co dzień z Warsaw Fitness Academy. Czytelnikom „Nauki i Fitnessu” zdradza jak i dlaczego warto przygotować się na ten pierwszy raz na siłowni!


Pierwsza wizyta!

Paweł:
Co Twoim zdaniem, jako doświadczonego trenera, jest największym problemem w motywowaniu ludzi do bycia aktywnym?

Piotr:
Jeśli chodzi o motywacje, pamiętajmy, że aktywność fizyczna wydłuża nam życie, czujemy się dzięki niej lepiej, mamy więcej energii, no i najważniejsze – wyglądamy  zdrowo oraz mamy piękne ciało. Efekty motywują najbardziej.

To, co najczęściej słyszę od ludzi, którzy już się zmotywowali i a co znajduje również odzwierciedlenie w moim spojrzeniu na siebie to: energia, radość i chęć walki.

Dlatego przełamałem swoje schematy odnajdując w sobie więcej możliwości rozwoju. Chcę dzielić się z innymi, pomagać im, by odnaleźli w sobie, to co uśpione. Często w  zabieganym i stresującym świecie zapominamy o sobie. Fitness, to moja przyszłość.

Pierwszy raz na siłowni

Paweł:
A jak zmotywowałbyś kogoś, kto nie lubi ćwiczyć, boi się siłowni i na myśl o choćby bieganiu, mówi, że od razu bolą go nogi? 🙂

Piotr:
Zdecydowanie masz racje, większość z nas boi się postawić swój pierwszy krok na siłowni. Sam przez to przechodziłem, musiało minąć sporo lat zanim odważyłem się stanąć na sali treningowej, a teraz zajmuje się tym zawodowo. Dziś wiem, że pierwsza wizyta na siłowni, to była to jedna z lepszych decyzji jakie podjąłem  w swoim życiu.

Czas się przygotować!

Paweł:
Ale pierwszy raz na siłowni budzi strach. W głowie pojawiają się pytania…  Jak się ubrać? Jakie ćwiczenia wybrać i jak do nich podejść? O czym pamiętać, by się nie zamęczyć?

Piotr:
Na siłownie ubieramy się wygodnie i typowo na sportowo czyli dres/spodenki i odpowiednie obuwie. Pamiętajmy o zabraniu ręczników, jeden potrzebujemy na sale treningową, a drugi pod prysznic, no i najważniejsze: zawsze miejmy ze sobą wodę! Na szczęście większość siłowni posiada automaty z woda i możemy bez problemu kupić.

Wielu z nas popełnia podstawowy błąd i ćwiczy sam nie mając pojęcia o prawidłowym wykonaniu ćwiczeń. Konsekwencje mogą być takie, że nabawimy się kontuzji. A co za tym idzie, automatycznie odechce nam się ćwiczyć.

Dlatego bardzo ważne jest, aby zainwestować w kilka treningów z trenerem personalnym, który pokaże nam jak prawidłowo wykonywać ćwiczeni,  tym bardziej te na skomplikowanych sprzętach , dostosuje plan treningowy i sprawi, że nasz pierwszy raz na siłowni będzie miły i bezstresowy.

To, że jesteśmy zmęczeni po treningach to nic złego. Zmęczenie pokazuje, że wkładamy wysiłek by osiągnąć zamierzony cel. Nic nie przychodzi bez trudu. Po pierwszym dobrym wysiłku będziemy spać jak zabici (uśmiech)

Pierwszy raz na siłowni

Paweł:
Co jeszcze Twoim zdaniem powinien wiedzieć ktoś, kto dopiero chce zacząć aktywność fizyczną, by zmienić swoje ciało w piękniejsze a swojemu duchowi dodać energii do życia?

Piotr:
Musimy wiedzieć, że odpowiednia dieta dostosowana indywidualnie do każdego klienta jest bardzo ważna i bez niej nie da się osiągnąć wymarzonej sylwetki. Dołóżmy do tego plan treningowy, wyeliminujmy spożywanie słodyczy i alkoholu, a efekty przyjadą szybciej niż się tego spodziewamy. Ja po 2 miesiącach systematycznych treningów i diety miałem zauważalną rzeźbę. Dzięki regularnej aktywności wyglądamy zdrowo i czujmy się dobrze w swoim ciele. Jako trener często podkreślam, że jestem od tego,  żeby zmienić życie klientów na lepsze i przyjemniejsze.

Paweł:
Dzięki za rozmowę…

Rozmawiał Paweł Marciniak


Profil Piotra na Instagramie

 


Paweł Marciniak

Autor bloga Nauka Fitness Zdrowie
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak