Naukowcy twierdzą, że brokuły mogą zawierać eliksir młodości


Badania przeprowadzone na myszach sugerują wprost, że warto jeść brokuły. Mają dobre właściwości zapobiegające starzeniu się i są „dobre energetycznie”.

Naukowcy z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Medycznego w St. Louis dowiedli, że zawarty w brokułach mononukleotyd nikotynamidowy (NMN) odgrywa istotną rolę w metabolizmie energetycznym. Ma on nawet działanie odwracające starzenie. Jak to działało u myszy?

Substancja z brokułów przyspieszyła ich metabolizm, polepszyła widzenie i obniżyła poziom cukru we krwi. Także w zachowaniu dostrzeżono różnice. Myszy, którym podawano regularnie przez dłuższy czas NMN wydawały się bardziej żywe i chętniej podejmowały interakcje z otoczeniem.

Warto dodać, że nie tylko brokuły zawierają w sobie tę substancję. To samo dotyczy kapusty, ogórków i młodej soi.

Teraz trwają badania, które mają wykazać jak taka sama terapia zadziała na ludzi. Ale bez wahania można wywnioskować, że jedzenie większej ilości brokułów, szczególnie gotowanych na parze, na pewno nam nie zaszkodzi.


Blog NFZ
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak


KONTAKT