Naukowcy odkryli piosenkę, która obniży Twój stres o 65%


To, że muzyka może wpływać na nasz nastrój wiemy wszyscy. Ale brytyjscy naukowcy badając reakcję ludzkiego mózgu odkryli utwór, który najbardziej obniży Twój stres!

Naukowcy z Mindlab International w Wielkiej Brytanii chcieli wiedzieć, jaki rodzaj muzyki wywołuje największy stan relaksacji. Ich badanie polegało na tym, że uczestnicy próbowali rozwiązywać trudne układanki,  które z natury wywołują pewien stopień stresu. Ich głowy połączone były  ze specjalnymi czujnikami. W tym samym czasie uczestnikom badania naukowcy puszczali różne utwory muzyczne.  Cały czas mierzyli aktywność poszczególnych części mózgu oraz tętno, ciśnienie krwi i szybkość oddychania.
I tak odkryli, że piosenka pod tytułem “Weightless” (tłumaczenie „Nieważki”) wpływała na uczestników tak, że obniżała o 65% ogólny lęk i powodowała spadek o 35% ich normalnych spoczynkowych czynności fizjologicznych (szybkość oddychania, ciśnienie krwi, tętno).

Co ciekawe, ta piosenka została specjalnie zaprojektowana, by wywołać ten wysoce zrelaksowany stan. Stworzyli ją muzycy z Marconi Union łącząc widzę o terapii dźwiękiem, aby starannie ułożyć harmonie, rytmy i linie basu. To miało spowolnić tętno i ciśnienie krwi słuchacza, a także obniżyć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol.

Ich założenie okazało się skuteczne. A może nawet za bardzo. Muzyka powodowała wręcz senność wśród uczestników.  Stąd szef projektu badawczego dr David Lewis-Hodgson odradza słuchanie jej podczas jazdy samochodem!

Posłuchajcie najbardziej antystresowego utworu.

Na podstawie artykułu: http://www.collective-evolution.com/2016/12/25/neuroscientists-discover-a-song-that-reduces-anxiety-by-65-percent-listen/

Blog NFZ
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak


KONTAKT