Najczęstsze błędy przy odchudzaniu – ujawnia Łukasz Hoffmann!


Dieta i ruch to nie wszystkie elementy trudnego procesu odchudzania. Łukasz Hoffmann z Poznania, który pracuje jako profesjonalny trener personalny i dietetyk, zdradza co jeszcze jest potrzebne, by odchudzanie zakończyło się sukcesem!

Paweł Marciniak Nauka Fitness Zdrowie:

Jacy ludzie przychodzą do Ciebie, zaczynając rozmowę prośbą: Co zrobić by schudnąć?

Łukasz Hoffmann:

Najczęściej są to osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak niedoczynność tarczycy, Hashimoto, PCOS, insulinooporność. Często są to również osoby bez motywacji lub wiedzy jak się za to zabrać. W zasadzie jest to każda grupa wiekowa. W obecnych czasach nie dziwi nikogo widok na siłowni osób bardzo młodych, jak i w starszym wieku.

Na szczęście ludzie obecnie są coraz bardziej świadomi. Nie oczekują już rezultatów w miesiąc czy dwa. Nierealnym jest zrzucić 15 – 20kg w miesiąc i zrobić to zdrowo oraz z głowa. Teraz wiele osób decyduje się na długoterminową współpracę. Bardzo podoba mi się to podejście. Wcześniej potencjalni podopieczni zgłaszali się do mnie z chęcią uzyskania bardzo szybkich zmian. Chcieli cudów. Dlatego już podczas konsultacji staram się tłumaczyć, że to niemożliwe i jedyne do czego może doprowadzić to do uszczerbku na zdrowiu. Często również odmawiam współpracy w takich sytuacjach.

Paweł:

A czy jest jakiś aspekt odchudzania, o którym większość zapomina?

Łukasz:

Wiele osób myśli, że odchudzanie to jedynie ruch i dieta. A moim zdaniem najważniejszym aspektem, szczególnie na początku tego procesu, są badania. Dopiero po nich można dopasować do wyników odpowiednią dietę, a także trening i ewentualną suplementację, jako wsparcie przy jednostkach chorobowych.

Paweł:

Jakie błędy popełniają Ci, którzy mówią, że od lat próbują schudnąć i nie odnoszą sukcesu?

Łukasz:

Nie badają się i nie wiedzą czym jest spowodowana Ich otyłość. Wielu głodzi się, przez co przerywają notorycznie swój proces zmiany oraz podwójnie szkodzą swojemu zdrowiu! Brak badań to źle dobrana dieta i trening. Zamiast odchudzania, jest więc kolejna tragedia.

Paweł:

Jakie Twoim zdaniem są najważniejsze zasady odchudzania?

Łukasz:

Systematyczność i podejście do sprawy długofalowo. Trzeba pamiętać, że odchudzanie to nie jakiś tam wyścig. To maraton 😉

Dobry trener nie może zapomnieć, że każdemu trzeba rozpisać indywidualnie dopasowany plan pod jednostkę chorobowa oraz zacięcie do treningu i tryb pracy. Ciągle przypominam wszystkim, że proces odchudzania trwa więcej niż 3 miesiące i zaczyna się i kończy z dobrym nastawieniem!

Paweł

To na koniec kontrowersyjnie… Czy widzisz jakieś błędy u innych dietetyków, które utrudniają ludziom odchudzanie?

Łukasz:

Niestety są. To często zbyt niska liczba sugerowanych kalorii, tylko po to aby uzyskać reklamę w portalach społecznościowych czy dieta nie dopasowana pod osobę, która ma ją stosować, ale pod trenera-dietetyka. Widzę też problem w monotematyczności proponowanych diet. No i pozostaje kwestia drogich produktów, których niekoniecznie każdy chce używać w swoim jadłospisie.

Paweł:

Dzięki za rozmowę i powodzenia w prowadzeniu procesów odchudzania 🙂

Kanały Łukasza: 


Paweł Marciniak

Autor bloga Nauka Fitness Zdrowie
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak