Gorzka czekolada i czerwone wino odmładzają!


Nowe odkrycie brytyjskich naukowców zadziwia świat. Znaleźli Oni dowód na to, że niektóre substancje mogą odmładzać nasze komórki! Zawiera je m. in. czerwone wino!


Co nas odmładza?

Te substancje to flawonoidy. Naturalne przeciwutleniacze. Występują w czerwonym winie, gorzkiej czekoladzie, czerwonych winogronach i jagodach. Brytyjscy naukowcy od lat badają ich właściwości. Teraz opublikowali przełomowe wyniki badań.

„To nowy sposób na odmłodzenie starych komórek w laboratorium, dzięki któremu nie tylko wyglądają młodziej, ale zaczynają zachowywać się bardziej jak młode komórki” – czytamy w komunikacie Uniwersytetu w Exeter, który został opublikowany na początku listopada 2017.

To efekt działania flawonoidów w komórkach. Już po kilku godzinach od ich podania, powodowały one powrót młodzieńczych właściwości komórek. Te znowu zaczynały się dzielić.

“Powtarzaliśmy eksperymenty kilka razy i w każdym przypadku komórki odmładzały się” – opisuje dr Eva Latorre z Uniwersytetu w Exeter.

Co więcej, zmiany powodowały wydłużanie się zakończeń chromosomów, czyli telomerów. A to przełom, bo ich skracanie jest jednym z objawów starzenia się.  To oczywiście może pomóc w przyszłości w przygotowaniu terapii dla osób starszych. Ale już teraz to ważne informacje, dla nas wszystkich. Kieliszek czerwonego wina do obiadu, czerwone winogrona na deser, koktajl z jagód czy kostka gorzkiej czekolady przez treningiem, mogą nie tylko być smaczne, ale także odmładzać nas na poziomie komórkowym!

Na podstawie: https://www.exeter.ac.uk/news/featurednews/title_620529_en.htm


 


OrionSport