Erytrytol oraz dlaczego warto dla niego pożegnać inne słodziki


Nie ma kalorii, jest naturalny, a do tego erytrytol słodzi do 80% tak dobrze, jak zwykły cukier.


Erytrytol, w przeciwieństwie do wielu innych słodzików, nie powoduje biegunek!

Moda na odchudzanie i co za tym idzie na słodziki, opanowała już dawno cały świat. Mniej kalorii, ale więcej słodyczy to założenie w sumie logiczne. Mniej cukru to zasada wskazana nie tylko dla chorych na cukrzycę. Jeśli ktoś musi już słodzić, powinien z zestawu zamienników zwykłego cukru wybrać erytrytol!

Erytrytol to nowy, ale stary słodzik

Ten słodzik został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za bezpieczny „substytut” cukru już w 2006 roku! Dwa lata później stał się legalnym dodatkiem do żywności w Polsce. Od jakiegoś czasu można go kupić jak zwyczajny cukier, choć jest oczywiście znacznie droższy.

Naturalnie erytrytol występuje w niewielkich ilościach w wielu owocach, na przykład w gruszkach czy winogronach oraz w niektórych porostach, wodorostach i nawet w czerwonym winie! Ale ten, który w współczesnej postaci – podobnej do cukru – można kupić w sklepach, wytwarzany jest na skalę masową przez konkretny gatunek drożdży.

Właściwości biologiczne erytrytolu

Łyżeczka erytrytolu słodzi od 60 do 80% tak samo, jak zwykły cukier (wystarczy więc dawać go trochę więcej). Nie ma kalorii, ma zerowy indeks glikemiczny, a więc nie podnosi poziomu glukozy we krwi.  Działa przeciwbakteryjnie i chroni przed próchnicą. A do tego prawie w całości jest wydalany w niezmienionej formie z moczem. To ważna informacja, bo inne znane słodziki, takie choćby jak sorbitol czy ksylitol, są rozkładane przez nasze organizmy, a potem fermentowane w jelitach. Dlatego spożywane w większych ilościach mogą wywołać biegunki. Poza tym, przeciwieństwie do wielu słodzików, nie pozostawia specyficznego posmaku w ustach.


Blog NFZ
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak