Ćwiczenia nóg są kluczowe dla mózgu


Włoscy naukowcy twierdzą, że według Ich badań ćwiczenia nóg wspierają zdrowie naszego mózgu! A kiedy ograniczymy aktywność nóg wpływamy niekorzystnie na mózg.

To przełomowe badania opublikowane w prestiżowym piśmie Frontiers in Neuroscience. Naukowcy tłumaczą nimi dlaczego u pacjentów z chorobami neurologicznymi czy paraliżem nóg następuje szybsze pogorszenie stanu mózgu.

“Nasze badanie potwierdza pogląd, że ludzie, którzy nie są w stanie wykonywać ćwiczeń obciążających – takich jak pacjenci, którzy są w łóżku, a nawet astronauci podczas długich podróży – nie tylko tracą masę mięśniową, ale także doprowadzają do zmian chemicznych w komórkach nerwowych a nawet w całym układzie nerwowym, co ma dodatkowy negatywny wpływ”– mówi dr Raffaella Adami z Università degli Studi di Milano we Włoszech.

Badania porównawcze prowadzono na myszach, u których spadek aktywności obszaru mózgu, gdzie powstają nowe komórki nerwowe, dochodził do 70%. Następowało to wtedy kiedy myszy przez dłuższy czas nie używały tylnych nóg.

Ich wniosek jest jednoznaczny. Ćwiczenia nóg wspierają zdrowie naszego mózgu! Chodzi dokładnie o sygnały nerwowe jakie przemieszczają się między głównymi mięśniami nóg, a centralnym układem nerwowym, czyli mózgiem. To kolejny argument za tym, że nie wolno na siłowni omijać ćwiczeń dolnej części ciała!


OrionSport