Ćwiczenia dla kobiet w ciąży wg Pawła Cattaneo!


O tym jak zachować się na siłowni, kiedy nasz maluch w brzuchu jest już spory? Co można, a czego nie wolno? I jakie ćwiczenia wybrać, by być fit-mamą?

Znacie to uczucie kiedy wchodzicie na swoje ulubione zajęcia dajmy na to fat burner mija 5-10 minut, a Wy całe zalane potem, już nie macie siły na więcej? Myślicie sobie, co jest? Może mam dziś gorszy dzień? A może to wina pominiętego posiłku? Tak – to na pewno to! Po czym dzień później zaczynacie robić interwały albo cardio i znów po 10 minutach macie dość. Pot zalewa Wasze czoło, ciało odmawia posłuszeństwa, a Wy najchętniej poszłybyście spać? No właśnie … Gratuluję bezpłatnie zdanego testu! Jesteś przyszła Mamą 🙂 Takie scenariusze słyszałem już wiele raz. 

Ciąża i ćwiczenia, czy to pasuje?

Radości nie ma końca, ale co teraz z Waszą pasją i zamiłowaniem do sportu? Czy kompletnie musicie odpuścić, aby nie uszkodzić płodu? Czy wysiłek fizyczny sprzyja przyszłej mamie i przyszłemu człowiekowi w Twoim brzuchu?

Jeśli do tej pory regularnie chodziłaś na siłownie – nic nie zmieniaj 🙂 Siłownia jest jednym z najlepszych miejsc dla przyszłych mam. Dalej na nią uczęszczaj, ale musisz koniecznie zmienić swoje nawyki nabrane podczas godzin spędzonych na siłownianych salach. Teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie 🙂 Co zatem zrobić, aby bezpiecznie przeprowadzać swoje treningi?

Przede wszystkim wsłuchaj się w siebie i swoje ciało. Sama najlepiej wyczujesz na ile możesz sobie pozwolić. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, jak zachwianie równowagi, problemy z łapaniem oddechu czy brak siły – odpuść. Rób częściej przerwy, pozwól sobie na dwa razy dłuższy odpoczynek niż wcześniej. Od teraz siłownia nie jest dla Ciebie miejscem gdzie bijesz rekordy, ale również nie jest miejscem spotkań, gdzie więcej siedzisz niż ćwiczysz. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Według badań naszych sojuszników zza oceanu, większość ćwiczeń wciąż jest dla Ciebie dostępna 🙂

Dlatego między innymi wspominałem, o tym że siłownia jest jednym z lepszych miejsc dla ciężarnej (jakie jeszcze są dobre miejsca? O tym dowiecie się kilka linijek niżej), ponieważ jeśli któraś z wybranych maszyn nie jest dla Ciebie odpowiednia, to po prostu ją zmienisz na wygodniejszą 🙂

A jakie ćwiczenia odpadają?

Unikać trzeba przede wszystkim ćwiczeń, które angażują mocno brzuch, bądź na niego naciskają jak np: brzuszki – ale swoją drogą więcej szkód z brzuszków niż pożytku dla ludzi. Inne z ćwiczeń, które powinnaś omijać szerokim łukiem, to przysiady, ciągi, skoki i wszystkie ćwiczenia podczas, których łatwo stracić równowagę.

Co z ciężarami?

Trening z żelastwem nie jest zakazany, jednak musisz do niego podejść z dystansem, ostrożność jest tutaj nadzwyczaj wskazana. Podczas ciąży wydzielasz w dużej ilości hormon o nadzwyczaj przyjemnej nazwie RELAKSYNA. Odpowiedzialny on jest między innymi za rozluźnienie stawów podczas porodu, ale sprawia również, że tracisz równowagę i stabilność.

Jeśli właśnie jesteś w ciąży i czytasz ten artykuł, to chciałbym żebyś wiedziała, że rozsądek i umiarkowanie jest Twoim sprzymierzeńcem. A mądrze rozplanowane treningi przyśpieszą przemianę materii, zminimalizują bądź całkowicie zniwelują bóle pleców, zmniejszą ryzyko cukrzycy ciążowej i pozwolą na zwiększenie w Twoim organizmie melatoniny, przez co lepiej będzie Ci się spać.

Zaraz, a co jeśli nie przerzucałam do tej pory tony żelastwa, a skupiałam się bardziej na cardio czy interwałach? A no właśnie, kilka propozycji dla Was drogie Panie, dzięki czemu wciąż spokojnie i bezpiecznie będziecie mogły wykonywać treningi.

ZESTAW IDEALNY

1. Rower stacjonarny
Jego stabilność poprawia Wasze bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, dodatkowo odciąża stawy kolanowe, które niestety podczas ciąży dostają wycisk. Rower rozciąga również mięśnie, zmniejsza ryzyko obrzęku stóp, które występują prawie zawsze, a także likwiduje skurcze.

2. Basen i Acqa Aerobic
Mówi się, że pływanie jest dobre na wszystko, Jest tak również i w tym przypadku. Pływając ćwiczymy wszystkie partie mięśniowe oraz odciążamy kręgosłup – co za ulga! Dodatkowo basen zapewnia Ci brak upadku i wreszcie, nie musisz bać się o stabilność. Jeśli możesz, wybierz basen z wodą ozonowaną niż chlorowaną – nie wiadomo ile wody dostanie się do organizmu podczas Twojego treningu.

3. Joga
Niezawodna technika ze Wschodu. Są to jedne z najczęściej uczęszczanych zajęć przez kobiety w ciąży. Prócz relaksu i rozciągnięcia mięśni, dotlenisz siebie i swoje dziecko. Joga pobudza trawienie i jak każdy trening wspomaga wydzielanie endorfiny, czyli hormony szczęścia 🙂

Reasumując: Ciąża to nie choroba! Pić! Jeść! Spać! I trenować! Prawie jak Tamagotchi!
Paweł Cattaneo

Partner bloga Nauka Fitness Zdrowie
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak