Cała prawda o wodzie z kokosa! – pisze Paweł Cattaneo


Z pewnością o niej już słyszeliście, niejednokrotnie przemknęła Wam na półkach większych marketów, a jeśli jesteście osobami, które zakupy robią online, to na pewno pojawiła się Wam gdzieś w reklamach. Według wielu znajomych zakręconych na punkcie FIT, woda kokosowa ma cudowne właściwości zdrowotne…Napój ten używany był już w starożytności, nie tylko w codziennym życiu Polis, ale również na polach bitwy. Wierzono, że podanie wody kokosowej rannemu żołnierzowi pozwoli mu powrócić do sił. W ślad za starożytnymi wojownikami poszli bardziej nam „ówcześni” żołnierze z czasów II wojny światowej, którzy prowadząc walki na terenach oceanu spokojnego, zawsze mieli w pobliżu dostęp do wody kokosowej, wykorzystując ją jako płyn fizjologiczny.

Dziś napój ten znów triumfuje, ale nie za sprawą naukowców, którzy rzekomo głosili zdrowotne i lecznicze działania wody kokosowej. Tym razem głośno stało się, o tym płynie za sprawą największych gwiazd Hollywood, które wręcz pokochały wodę z kokosa. To aktor Matthew McConaughey, aktora Demi Moore, modelka Gisele Budchen czy wreszcie wszystkim dobrze znanym piosenkarki jak Rihanna czy Madonna, która zdecydowała się ponoć nawet na kupno fabryki produkującej ukochany napój.

Skąd się bierze „eliksir życia” i dlaczego tak jest nazywany?

Aby pozyskać cudowny napój musimy spełnić minimum 3 warunki:

  1. Znaleźć się w gorącym klimacie
  2. Poszukać palmy
  3. Znaleźć młode kokosy

Jak każda roślina, drzewo pobiera z ziemi potrzebną mu do życia wodę, woda ta podczas swojej drogi po samą koronę, poddawana jest wielokrotnej filtracji i oczyszczaniu, aby w końcowej fazie trafić do kokosa, który zawiera sobie pełnię dobrodajnych składników. Wprost z wnętrza orzecha bezbarwna lub lekko mętna woda, trafia na sklepowe półki zawierając w sobie gamę przydatnych witamin i minerałów.

Warto na chwilę się zatrzymać i powiedzieć sobie co nieco o jej składzie, który robi ogromne wrażenie na ludziach pragnących prowadzić zdrowy styl „Ż” 😊

Woda kokosowa, to bogactwo witamin z grupy B takich jak B1, B2, B3, B5 ,B6 czy witaminy C, które są odpowiedzialne za nasze prawidłowe funkcjonowanie i szczególnie polecane osobom z chorobami TSH. Ponadto jest bogata w magnez, potas, wapń, sód czy fosfor. Z powodu swego „bogactwa” trafia do toreb wielu sportowców, którzy tuż po treningu zaczynają ją pić. Nie jest kłamstwem, że regeneruje 10 razy lepiej od niejedno izotonika dostępnego na rynku poprzez dostarczenie  mikroelementów. Równie ważną rzeczą na, która warto zwrócić uwagę, jest fakt, iż prawdziwa woda kokosowa nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, słodzików, stabilizatorów czy substancji konserwujących. Jest całkowicie naturalna i można ją bezpiecznie spożywać w dużych ilościach.

Woda kokosowa vs Redukcja

W przeciwieństwie do mleczka kokosowego, woda kokosowa nie ma wiele kalorii. Szacuje się, że 100 ml wody kokosowej to 24-26 kcal. Woda kokosowa jest również polecana osobom cierpiącym na celiakię, cukrzycę (o której wspomniałem tutaj jako chorobie XXI wieku w moim filmiku na videovloga – link tutaj) jak i chorym z alergią na nabiał, ponieważ w jej naturalnym składzie nie znajdziemy laktozy.

Woda kokosowa vs Zdrowie

Gdybym był sędzią, w czasie werdyktu podniósłbym obie ręce zawodników. Świetnie idą ze sobą w parze, a jeśli chcemy, by nasze zdrowie było na pełnych obrotach, warto zastanowić się nad wprowadzeniem jej do diety. Bogactwo witamin i minerałów, o których wspomniałem wcześniej, to istna bomba zdrowotna, która wspomoże nam walkę o prawidłową pracę serca czy tak ważną dla kobiet dobrą kondycję włosów i paznokci.

Ponadto trzeba wspomnieć o działaniu pomagającym obniżyć ciśnienie krwi, poziom złego cholesterolu oraz dobroczynnym działaniu na układ trawienny (biegunki, wymioty, problemy z żołądkiem), nerwowy i zmniejszeniu stresy antyoksydacyjnego w nerkach.

Czy woda kokosowa jest zdrowa? ABSOLUTNIE TAK!

Worki pod oczyma? Sucha skóra? Trądzik ? Zmęczona twarz? Woda kokosowa zyskuje coraz większą rzeszę fanów w kosmetyce, a to wszystko głównie za sprawą fitohormonów, a dokładniej cytokinin (w tym kinetyny). Mają one właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się skóry, poprawiają jej wygląd poprzez właściwości ujędrniające czy wreszcie najważniejsze, działają przeciwnowotworowo. Co ciekawe woda kokosowa może z powodzeniem służyć jako tonik!
Paweł Cattaneo

Partner bloga Nauka Fitness Zdrowie
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak