6 najlepszych pokarmów na letni trening


To co jemy przy letnich aktywnościach nie może być przypadkowe. Ma bowiem wpływ na to jak się nam ćwiczy i jakie uzyskujemy rezultaty. Oto zestaw 6 najlepszych pokarmów na letni trening.1 Awokado

To, że na naszej liście jest awokado nikogo nie powinno dziwić. Wśród produktów prosto z natury, w wielu sprawach to niedościgniony wzór. Jest bogate w składniki odżywcze i pełne witamin oraz minerałów. Dajmy na to witaminy B i C, które nie są przechowywane w naszym organizmie i muszą być uzupełniane codziennie.

Dla osób aktywnych fizycznie ważne są takie składniki awokado jak, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą poprawić zdrowie serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i obniżenie ciśnienia krwi. Te owoce są również pełne rozpuszczalnego błonnika, który pomaga czuć się sytym przez dłuższy czas. To sprawia, że awokado jest idealne na śniadania.

2 Kefir

Stary jak świat napój, który pewnie częściej piją osoby starsze, to idealna rzecz na lato dla wszystkich aktywnych. Kefir jest rewelacyjnym wspomagaczem naszego układu odpornościowego, pomaga utrzymać prawidłową wagę i zapobiega wielu chorobom jelit. Kefir to idealny probiotyk, a więc źródło bakterii, które pomagają nam, mieszkając w naszym układzie pokarmowym.

Kefir doskonale gasi również pragnienie i na dłużej pozostawia nas w uczuciu sytości. Wiele źródeł podaje też jego właściwości związane z obniżaniem intensywności stanów alergicznych, takich jak katar sienny.

3 Woda kokosowa

Znany sportowy i naturalny napój. Jeśli ktoś polubi smak wody kokosowej, idealnie go nawadniani po letnich treningach. To lepsza alternatywa dla sztucznie słodzonych napojów dla sportowców czy zwykłej H2O.

Woda kokosowa ma sporo potasu i innych elektrolitów. Zapobiega w ten sposób odwodnieniu, pomaga także w utrzymywania stabilnego poziomu cukru we krwi oraz wspomaga funkcje i rozluźnienie mięśni. Woda kokosowa ma również zwykle mniej cukrów niż tradycyjne napoje dla sportowców, więc jest idealna dla osób stosujących diety niskowęglowodanowe.

4 Borówki i jagody

Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Borówki i jagody to owocowe hity. Mają wysoką zawartość wody, więc ich spożywanie przed treningiem pomoże zachować nawodnienie. Są również bogate w przeciwutleniacze, które chronią przed licznymi chorobami.

Są badania pokazujące, że kiedy ludzie przed treningiem zjadali jagody wzrastał im poziom dobrego cholesterolu, tuż po zakończeniu aktywności. Więcej o właściwościach borówek przeczytacie tu: klikamy.

5 Szpinak

Ten świeży, a nie taki w postaci papki, która kojarzy się z koszmarami z dzieciństwa. Liście szpinaku doskonale nadają się na  koktajl lub do sałatek. Z badań wynika, że azotany, które występują w mocno zielonych warzywach, takich jak szpinak, mogą poprawić wydajność podczas krótkich ćwiczeń. Jak się okazało, po zaledwie pięciu tygodniach treningu, sportowcy, którym podano suplement azotanowy o wadze 400 mg (odpowiednik około 2-3 szklanek świeżego szpinaku) poprawili skład włókien mięśniowych. To znaczna poprawa wydajności mięśni.

6 Komosa

Nie ma się co dziwić, że komosa ryżowa, zwana z angielskiego i łaciny „quinoa”, jest teraz modna. Nie zawiera glutenu i jest łatwostrawna. Do tego NASA prowadzi nad nią badania w celu ustalenia użyteczności podczas długotrwałych lotów załogowych.

Powodem jest jej kompleksowość jeśli chodzi o aminokwasy. Zawiera bowiem dobre ilości wszystkich 20 aminokwasów potrzebnych organizmowi, w tym 10, których nasze ciała same nie wytwarzają. To więc idealna roślina dla tych, którzy ograniczają, bądź w ogóle nie jedzą mięsa. Po ugotowaniu nasiona komosy zawierają 72% wody, 21% węglowodanów, 4% białka i 2% tłuszczu, a także dużo magnezu i fosforu. 100 g ugotowanej komosy ryżowej to 149 kcal.
Blog NFZ
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak